ESRARENGİZ GEMİ BACHMO

Bachmo gemisi, Alaska sahillerindeki kürklü hayvan avcılarının postlarını toplamak üzere her sene temmuz ayında, Vancouvver limanından hareket ederdi. Bachmo gemisi 1932 yılında temmuz ayında yine sefere çıktı. Ağustos ve eylül aylarını çeşitli iskelelere uğrayarak geçiren Bachmo 14 günlük bir gecikmeyle hedefine varmak üzereydi. Ne var ki oldukça geç kalmıştı. Denizin yavaş, yavaş donmaya başlaması süratini iyice kesiyordu.

Böylece aylar geçti. Kasım ayı geldiğinde ise geminin hareket etmesi artık imkansız bir hal almıştı. Kışı burada geçirmekten başka çare yoktu. Mürettebat 14 kişiden oluşuyordu. Bunlarda üçünün gemide nöbetçi olarak kalmasına ve diğer on birinin 200 km uzaklıktaki bir avcı istasyonuna gitmesine karar verildi. On bir denizci buzlar üzerinde yola çıkıp, 20 km kadar gittiklerinde gitgide şiddetlenen bir fırtına koptu. Mürettebat umudunu iyice kaybetmeye başlamıştı. Bunu üzerine kaptan derhal geri dön emri vermek zorunda kaldı. Ne var ki gemiciler geminin bulunduğu yere geri döndüklerinde geminin orada olmadığını gördüler. Sonra birdenbire gemi ortaya çıktı ancak gemide kalan üç gemiciden eser yoktu.

Tüm aramalara rağmen üç denizci bulunamadı. Mürettebat ve kaptan aramaktan vazgeçip, geminin olduğu yere geri döndüklerinde gemi yine ortada yoktu. Esrarengiz gemi Bachmo bir görünüp bir kaybolarak sanki onlarla alay ediyordu. Bu durum mürettebatı iyice telaşa düşürdü. Ne yapacaklarını şaşırmış bir halde bir o tarafa bir bu tarafa koşuşturup duruyorlardı. Sonunda dönme kararı aldılar. Mürettebat aylar sonra bin bir zorlukla vatanlarına dönebildi. Ancak o gün bu gündür esrarengiz Bachmo’ nun akıbetini bilen bir tek kişiye rastlanmamıştır. Bu esrarengiz olay hala çözülemeyen bir sır olarak kalmıştır.

Gufran Erkılıç

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!