MİTOLOJİYE İSYAN EDEN ADAM

Mitoloji ve Arkeoloji konusundaki araştırmalarıyla ünlü Fransız bilim adamı Robert Charroux, Mısır tarihine ve mitolojisine ilginç boyutlar getirmiştir. Egiptologların araştırmalarına çok sayıda hata yaptıklarını, oysa Mısır mitolojisindeki olayları başka türlü görmenin daha uygun olacağını söyleyen Charroux, bu tutumuyla mitolojiye isyan eden adam konumundadır. Mitolojiye göre, Mısır Tanrılarından Isis, Osiris’in kardeşi. Oysa Charroux, bunun tam tersini savunuyor. Fransız bilim adamının araştırmalarına göre, mitolojik bulgularda Isis eski Mısır Tanrılarının arasında yer almıyor.

Buna karşılık bu Tanrı eski Yunanlılar tarafında kamu oyunun sevebileceği şekle sokulmuş ve günümüzden yaklaşık 3500 yıl önce keşfedilmiş. Osiris ise gecikmiş bir Tanrı olup, tahta çıkışı M.Ö.4800 yılına rastlıyor. İkisi de ayrı dönemlerde yaşadığına göre, Isis’ le, Osiris’in kardeş olmalarına imkan yok. Isis adındaki tanrı, Horus, Hathor, Nout ve yılan tanrıçası Mertseger’ le  birlikte en eski Tanrılardan biridir. Çalışmalarında İsa’nın çarmıha gerilme olayını da araştıran Charroux, günümüzden 4300 yıl önce, Osiris’in çevresindeki 12 havarisini topladığını, onlara şarap dağıttığını söylüyor. Bu toplantı sırasında, içlerinden ihanet edecek olana işkence hazırlattığını, değnekle dövüleceğini haber verdiğini belirtiyor.

Bu durumda İsa’nın çektikleri, doğumundan 1300 yıl önce bir mitte anlatılmış oluyor. Bu olayın Beytleem efsanesinde de kısa. kısa olarak anlatıldığına değinen bilim adamı, Ani, Hunefe, Paris ve Kerasher papirüslerinde da bu gerçeğin görüldüğünü belirtiyor. Bütün büyük ulusal kütüphanelerde de bu el yazımı kitapların kopyaları vardır. Bu yüzden de iddialarını kabul etmenin çok kolay olduğunu söylüyor. Robert Charroux, Isis ve Osiris hakkında yaptığı araştırmalarını sürdürürken, Mısır mitolojisindeki daha başka yanlışlıkların sırayla ortaya çıkacağının iddia ediyor.

Gufran Erkılıç

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!