AY MENZİLLERİ

Ay menzilleri(durakları) gerek Arap ve Osmanlı, gerekse de Vedik astrolojide kullanılır. Bunlar 28 adettir. Öncü burçların 0.13.26. – değişken burçların 4.17 – sabit burçların da 9. ve 21. derecelerinin kesit noktalarında bulunurlar. Ay bu burçların ilgili derecelerinde bulunduğunda yapılması gerekenler aşağıda görüldüğü gibidir:

1) ŞARTEYN

Bu durak koç burcunun 25. derecesi ile boğa burcunun 8. derecesi arasındadır. Ay’ın içinde buluduğu bu duraktaki dönem olumsuz kabul edilir ve bu dönemde yeni bir işe başlamak tavsiye edilmez. Mecbur kalmadıkça hiçbir iş yapılmasının tavsiye edilmediği bir süreçtir.

2) BUTEYN

Bu durak boğa burcunun 8. derecesi ile boğa burcunun 21. derecesi arasındadır. Ay’ın içinde bulunduğu bu duraktaki dönemde erkeklerin bir kadınla tanışması olumlu bir ilişkinin müjdecisi sayılmıştır. Ayrıca bu dönem özellikle kadınlara yönelik yapılacak majikal çalışmalar için uygun bir zaman sayılır.

3) SÜREYYA

Bu durak boğa burcunun 21. derecesi ile ikizler burçunun 3. derecesi arasındadır. Ay’ın içinde bulunduğu bu duraktaki dönemde evlenme gibi konular, işlerin gelişmesi, ticari kazanç sağlama açısından olumlu bir dönem olarak kabul edilen bir zamandır.

4) DÜBRAN

Bu durak ikizler burcunun 3. derecesi ile 16. derecesi arasındadır. Bu duraktaki dönem pek olumlu kabul edilmeyen ve fazla konuşmamanın, sırları korumanın tavsiye edildiği bir süreçtir. Bu zaman dilimi bazı toprak ve mülk işlerini çözümlemek için olumlu olarak nitelendirilirilmiştir.

5) HAK’A

Bu durak ikizler burcunun 16. derecesi ile 29. derecesi arasındadır. Ay’ın içinde bulunduğu bu süreç olumsuz olarak kabul edilen bir dönemdir. Sağlığa özellikle gıdalara dikkat edilmesi tavsiye edilir ve bu dönemde yapılan evliliklerin pek uzun sürmeyeceğinin belirtildiği bir dönem olarak belirtilir.

6) HENA

Bu durak ikizler burcunun 29. derecesi ile yengeç burcunun 12. derecesi arasındadır. Ay’ın içinde bulunduğu bu dönem hemen her konuda olumlu bir dönem olarak kabul edilen bir süreçtir. Eskilerce evlilik, nişan, başkalarından istekte bulunmak, mal almak, yeni dostluklar ve sağlıkla ilgili çalışmalara başlamak için uygun bir zaman oldugu ifade edilir.

7) ZİRA

Bu durak yengeç burcunun 12. derecesi ile 25. derecisi arasındadır. Ay’ın içinde bulunduğu bu durum eğitim, konuşma ve toplantılarda başarılı olmak için uygun bir dönem olarak kabul edilmiştir. Ayrıca yeni bir mülk almak için de uygun bir zaman olarak tavsiye edilir.

8) NESRE

Bu durak yengeç burcunun 25. derecesi ile aslan burcunun 8. derecesi arasındadır. Ay’ın içinde bulurduğu bu dönem iş kurmak, evlenmek, yeni bir şey satın almak olumsuz sayıldığından pek tavsiye edilen bir süreç değildir.

9) TARFA

Bu durak Aslan burcunun 8. dereces ile 21. dereçisi arasandarın. Olumlu kabul edilen bir dönem değildir. Bu süreç içinde özellikle dostluklara dikkat edilmesinin gerekli olduğu tavsiye edilir.

10) CEPHE

Bu durak Aslan burcunun 21. derecesi ile başak burcunun 3. derecesi arasındadır. Bu dönem olumlu kabul edildiği için yeni başlanacak işlerde başarılı olunacağı söylenmiştir.

11) ZEBRA

Bu durak başak burcunun 3. derecesi ile 16. dereçisi arasındadır. Çok olumlu olarak kabul edilen bir dönemdir. Herhangi bir şeye başlamak için uygun zaman olarak tavsiye edilmiştir.

12) SURFA

Bu durak başak burcunun 16. derecesi ile 29. derecesi arasındadır. Ay bu durakta iken olumsuz etkiler yaydığı kabul edilmiştir.

13) AVA

Bu durak başak burcunun 29. derecesi ile terazi burcunun 12. derecesi arasındadır. Aşk için uygun, fakat resmi işlemler için uygun olmadığı kabul edilen bir dönemdir.

14) SEMMAK

Bu durak terazi burcunun 12. derecesi ile 25. derecesi arasındadır. Bu dönemde insanlara güvenmemek ve yeni işlere başlamamanın daha hayırlı olduğu söylenir. Riskli işlerden kaçınmalı ve para kayıplarına karşı tedbirli olunmalıdır.

15) GUFUR

Bu durak terazi burcunun 25. derecesi ile akrep burcunun 8. derecesi arasındadır. Bu durak Semmak ‘ ın aksine her türlü iş için hayırlı kabul edilen bir süreçtir.

16) ZİBANA

Bu durak akrep burcunun 8. derecesi ile 21. derecesi arasındadır. Bu dönem başarılı olmak ve mutluluk için uygun bir dönem olarak kabul ediliyordu.

17) İKLİL

Bu durak akrep burcunun 21. derecesi ile yay burcunun 3. derecesi arasındadır. Pek çok konuda talihsizlikler getiren bir dönem olarak kabul edilirdi.

18) KALP

Bu durak Yay burcunun 3. derecesi ile 16. derecesi arasındadır. Hem olumlu hem olumsuz bir dönem olarak görülmüştür.

19) ŞEVLE

Bu durak yay burcunun 16. derecesi ile 29. derecesi arasındadır. Zor işlerin başarılması için tavsiye edilir. Ancak buna rağmen olumsuz etkilerinin de olduğu kabul edilen bir dönemdir.

20) NEAİM

Bu durak Yay burcunun 29. derecesi ile oğlak burcunun 12. derecesi arasındadır. Her bakımdan olumlu bir dönem sayılır.

21) BELDE

Bu durak oğlak burcunun 12. derecesi ile 25. derecesi arasındadır. Ay bu durakta iken her türlü alım satım işleri için ve ilişkiler açısından olumsuz odugu kabul edilmiştir.

22) SAADÜZZABİH

Bu durak oğlak burcunun 25. derecesi ile kova burcunun 8. derecesi arasındadır. Bu durağın ay tarafından tetiklendiği zamanlarda olumsuz etkiler yaydığı kabul edilmiştir.

23) SAUDBELA

Bu durak kova burcunun 8. derecesi ile 21. dereçesi arasındadır. Hem hayırlı hem de olumsuz olarak görülmüş ve bu süreç içinde insanlara güvenmek tavsiye edilmemiştir.

24) SAADÜSSUD

Bu durak kova burcunun 21. derecesi ile balık burcunun 3. derecesi arasındadır. Her konuda olumlu etkilerinin olduğu düşünülen bir dönemdir.

25) SAADÜLAHBİYYE

Bu durak balık burcunun 3. derecesi ile 16. derecesi arasındadır. Ay bu durakta iken her işte başarısızlığa uğranılacağı düşünüldüğünden dönem içinde yeni bir şeylere başlamak tavsiye edilmemiştir.

26) FERÜLMUKADDEM

Bu durak balık burcunun 16. derecesi ile 29. derecesi arasındadır. Özellikle ilişkiler açısından olumlu sayılın bir dönemdir. Ayrıca başkalarından destek görmek ve başlanılan işlerde başarılı olmak için olumlu bir dönem olarak tavsiye edilmiştir.

27) FERÜLMÜAHHİR

Bu durak balık burcunun 29. derecesi ile koç burcunun 12. derecesi arasındadır. Bu durağın olumsuz enerjiler yayan bir etkiye sahip olduğu düşünülmüştür.

28) ERREŞA

Bu durak koç burcunun 12. derecesi ile 25. dereçesi arasındadır. Ay bu durağı tetiklediği zaman her türlü iş için olumlu etkiler yayacağı kabul edilmiştir.

Gufran Erkılıç

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!