Evler

1. Ev

Burcu : Koç
Yönetici planet : Mars
Yükselen planet : Güneş
Birinci evin başlangıç noktası Yükselen burçtur (Ascendant). Bu ev şahsın dış dünyaya karşı gösterdiği yüzünü anlatır. Birinci evin üzerine düşen burç şahsın kişiliğini belirlemekte önemlidir. Ayrıca birinci evde bulunan bir planet artı yükselen burç artı öz burç kişilerin fizik yapısını da belirler. Her bir planetin yükselen burca aldığı açılarda çok önemlidirler. Birinci evde bulunan planet horoskopun en can alıcı noktasıdır. Birinci ev içerik olarak kişiliği, hayatta yapabileceklerimizi, kendimizi nasıl anlayabileceğimizi anlatır. Sağlık açısından bu ev başı yönetir. Kas sistemi ve orta yaşı da temsil eder. Vücut ısısı, seksüel fonksiyonların denetimi de bu eve aittir. Yine, ateşli hastalıklar da evin konusu kapsamındadır.

2. Ev

Burcu : Boğa
Yönetici planet : Venüs
Yükselen planet : Ay
Astrolojide ikinci ev materyal konuları içerir. Bu evde Venüs ve Ay kuvvetlidir. Kişinin nasıl para kazanacağını belirtir. Takip etmesi gereken yolu gösterir. Yıldız haritasında parasal konularda en çok söz sahibi olan ikinci evdir. Servet, para kazanma, lüks, konfor hep bu evin konularıdır. Sağlık açısından bu ev hormonsal sistemi, boyun ve boğaz bölgelerini idare eder. Yumurtalıkları da simgeler.

3. Ev

Burcu : İkizler
Yönetici planet : Merkür
Yükselen planet : Yok
Bu ev haberleşmeleri, kısa yolculukları ve yakın akrabaları, kardeşlen anlatır. Gelecekteki pratik düşünceler hakkında bilgi verir. İletişim araçları, akrabalar ve yakın çevre hep bu evin konularıdır. Taşınmaları, lisan kabiliyetini de anlatır. Kısa süreli planlar, kişinin yakın çevresi ile olan ilişkileri hep bu evden anlaşılır. Sağlık açısından bu ev sinir sistemini yönetir.konuşma ve duyu organları da bu evin denetimi altındadır. Omuzlar, kollar ve akciğerler evin sağlık konularındandır.

4. Ev

Burcu : Yengeç
Yönetici planet : Ay
Yükselen planet : Jüpiter ve Neptün
Dördüncü ev aileyi ve yuvayı dile getirir. Ayrıca kişinin iç dünyasını anlatır. Çamaşırlar, ev aletleri ve her çeşit gıda maddeleri gibi evin tüm ihtiyaçlarını da belirtir. Dördüncü ev şahsın düşünce sistemini ve hislerini açığa çıkardığı yerdir. Bu evde bilinçaltı düşünce ve davranışlarda ortaya çıkar. Başta anne ara k üzere tüm aile bireyleriyle olan ilişkiler hep bu evin içerdiği konulardır. Mide, göğüs ve kan bu evin yönettiği sağlık konularıdır. Ev ayrıca lenf bezleri, beyinciği,rahmi de yönetir.

5. Ev

Burcu : Aslan
Yönetici planet : Güneş
Yükselen planet : Pluto
Beşinci ev horoskopta yaratıcılığı anlatır. Talih oyunları, spekülasyonlar, eğlenceler, kumar hep bu evin konularıdır. Toplumsal yaşam beşinci evin yorumlandırılması bakımından önemlidir Bu ev ayrıca çocukları da gösterir. Aşk ve bazı duygusal ilişkilerinde ortaya konulup yönlendirilmesinde söz sahibidir. Genellikle kadın horoskoplarında beşinci evdeki planet veya planetler doğacak çocukları ve adetlerini gösterir. Bu ev yargı organları, sanatsal çalışmalarla da ilgilidir. Sağlık açısından bu ev kalbi ve kan dolaşımını yönetir. Vücudumuzdaki arterlerin de yöneticisidir.bel kemiği ve sırt bölgesi de bu eve bağlıdır.

6. Ev

Burcu : Başak
Yönetici planet : Merkür
Yükselen planet : Yok
Horoskopta altıncı ev kişinin iş hayatı ve sağlığını anlatan evdir. Altıncı ev ve bu evdeki planetlerin oluşturduğu bakış açıları kişinin iş ve hizmet konusunda neler yapabileceğini anlatırlar. Kişinin hangi işlerde kabiliyetli olduğu buradan anlaşılır. Yine bu evdeki planetler ve birbirleriyle oluşturdukları açılar şahsın sağlığı hakkında gereken bilgileri verir. Çeşitli diyetler, yiyecekler ve bazı ilaçlar hep bu evle bağıntılıdır. Altıncı ev öğrenim açısından da önemlidir. Özellikle karın bölgesi, bağırsaklar bu ev tarafından yönetilir. Kalın bağırsak, ince bağırsak, apandisit ve vücudun bel kısmı da evin denetimi altındadır.

7. Ev

Burcu : Terazi
Yönetici planet : Venüs
Yükselen planet : Satürn
Evliliği ve iş ortaklıklarını anlatan önemli bir evdir. Horoskop sahibinin evliliği, partnerleri bu evde belirlenir. Beşinci ev aynı zamanda iş ortaklıklarını, Kişinin devletle olan ilişkilerini de anlatır. Güneş, Ay ve Venüs’ün bu evde bulunması hayırlıdır. Çeşitli planetlerin kendi mizaçlarıyla bu evin içerdiği konuların kombinasyonu kişinin bahsettiğimiz ilişkilerindeki başarısını gösterir, örneğin yedinci evde bulunan ve kısıtlayıcı özelliğe sahip olan bir Satürn kişinin geç evlenmesine sebep olabilir. Çiftlerin horoskopları mukayese edilirken birinin birinci eviyle ikincisinin yedinci evi karşılaştırılır. Buna astrolojide Sinastri denir. Bu yöntem şahsi astrolojide bolca kullanılmaktadır. Sağlık açısından ev pankreası, yumurtalıkları, bazı hormonları ve böbrekleri yönetir. Sırtın alt kısmı ile karaciğer de evin denetimi altındadır.

8. Ev

Burcu : Akrep
Yönetici planet : Mars ve Pluto
Yükselen planet : Uranüs
Bu ev vasiyetnameleri, sigortaları, mirası, eş veya aileden intikal edecek olan para veya mülkleri anlatır. Aynı zamanda Ölüm evidir. Sekizinci evin ayrıca kişinin cinselliğini anlatması bakımından önemi vardır. Bu ev ayrıca kişinin gizli bilimleri olan merakını, ilgisini gösterir. Kişinin ölümü hakkında da bilgi verir. Nasıl 2. ev kişinin nasıl kazanabileceğini gösteriyorsa 8. evde kişinin başkalarından intikal edecek olan servetini göstermesi açısından önemlidir. Bu ev eş ilişkilerini de tamamlar. Sağlık açısından yönettiği organlar başta üreme organları olmak üzere, kalın bağırsağın alt kısmı, idrar yolları ve mesanedir.

9. Ev

Burcu : Yay
Yönetici planet : Jüpiter ve Neptün
Yükselen planet : Yok
Dokuzuncu ev din, felsefe, hukuk gibi konuları içerir. Yabancı kültürler, yabancı ülkelere yapılan seyahatler, uzun yolculuklar ve öğrenimde hep bu evin konularıdır. Bu ev açıklığı, dürüstlüğü de ifade eder. Bu evde bulunan planetler yine kendi mizaçlarına göre kişinin öğrenim durumu hakkında bilgi verirler. Şahısların hayat felsefeleri, kültürel yaşamları, ahlakları, yüksek felsefelerle olan ilişkileri dokuzuncu evde belirlenir. Bu evin yolu kişileri iş hayatlarında kaosa sürükleyip zedeleyebilir. Sağlık açısından bu ev bacaklardaki bazı damarları yönetir. Siyatik sinirleri, bacağın üst kemikleri, böbrekler ve dalak hep bu evin yönetimindedir.

10. Ev

Burcu : Oğlak
Yönetici planet : Satürn
Yükselen planet : Mars
Bu ev horoskop sahibinin mesleki ve sosyal hayatını anlatır. Tüm maddesel uğraşları, işverenler veya işçilerle ilişkileri, politik veya bilimsel kariyerini dile getirir, toplumsal açıdan ne yapabileceğini gösterir. Hangi pozisyonları elinde bulundurduğunu ve bunları nasıl değerlendirebileceğini anlatır. Bu evin yöneticisi olan Satürn ile yükselen planet olan Mars bu evde çok güçlüdürler. Devlet işlerindeki başarılar, ticari hayattaki prensipler hep bu evde belirlenir. Sağlık açısından bu ev dişlerin, eklem yerlerinin ve dizlerin yöneticisidir. Dizler ve bel kemiği de evin denetimi altındadır.

11. Ev

Burcu : Kova
Yönetici planet : Uranüs
Yükselen planet : Merkür
Tanıdıkları, arkadaşları, çeşitli grupları, toplantıları, idealist istekleri, beraber paylaşılan felsefeleri anlatır. Başkalarıyla olan fikir alış verişleri bu evde belirlenir. Kişinin yenilikçi insancıl fikirleri, özgürlüğü hakkında bu evin incelenmesiyle karara varılır. Bireysellikten çok sosyalliği içeren bir evdir. Hoşgörü, başkalarına sevgi, halk kitleleri hep bu evin konularıdır. Bu evde Merkür çok güçlüdür. Sağlık açısından bu ev ayak bileklerini,dizlerle ayaklar arasındaki bölgeyi ve ayak bileklerini yönetir. Bağırsaklardaki kasılmalar ve gevşemeler, dolaşım bozuklukları hep bu evin denetimi altındadır.

12. Ev

Burcu : Balık
Yönetici planet : Jüpiter ve Neptün
Yükselen planet : Venüs
12. ev horoskopta şahsın, özel ve gizli yaşamını anlatır. Kişinin ruhsal sağlığı bu evde belirlenir. Ev şahısların bilinçaltlarını, buraya itilmiş his ve hatıralarını dile getirir. Ayrıca tutuklanmaları,hastaneleri, gizli düşmanları anlatır. Aldatmalar ve aldatılmalar,yalanlar,aldığı açılara göre gerçekleşen veya gerçekleşmeyen rüyalar hep bu evin konularıdır. Tamamen bireyselliği anlatan bir ev olup, şahsın geçmişini, sezgilerini, sıkıntı ve korkularını belirler. Her ne kadar pek çok astrolog birinci evin üzerinde durursa da deneyimlerime dayanarak on ikinci evi çok iyi analiz etmenizi öneririm. Sağlık açısından bu ev ayakları ve lenf damarlarını yönetir. Kozalaksı bezelerle vücuttaki çiller de evin denetimi altındadır.

Gufran Erkılıç

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!