TAROT VE ASTROLOJİ

Tarot ve Astroloji arasında derin bir bağın olduğu bilinir. Her ne kadar yöntemler birbirlerinden farklı olsalar da ezoterik astrolojinin prensipleri incelendiğinde tarot’ daki pek çok ezoterik prensiplerle de örtüştüğünü görüyoruz. Ancak bu bağ deneysel olmaktan ziyade ezoterik bir bağdır. Kitabımızda kullandığımız destedeki pek çok figür astrolojik sembollerden meydana gelmiştir. İngiliz’lerin ünlü Altın Şafak hermetik Cemiyeti gerek bizim kullandığımız deste de, gerekse S.L. MacGregor Mathers’in destesinde astrolojik semboller bolca kullanılmıştır.

 

Örneğin 13 numaralı Ölüm kartının Akrep burcunu temsil etmesi gibi. Kartların tanıtımında her bir kartın hangi burcu ve hangi planeti simgelediği belirtilmiştir. Örneğin: Kırmızı = ateş, Mars, Koç; mavi= su, Jüpiter, Yay; sarı = hava, Güneş, Aslan; turuncu = Merkür, İkizler vs.)gibi. Yalnız son zamanlarda bazı kartlarda astrolojik açıdan bazı değişiklikler yapılmıştır. Örneğin: 0. numaralı Deli kartının karşılığına hava yerine Uranüs getirilmiştir. Diğer kartlardan; XII. Asılı Adam kartı karşılığında Su değil Neptün ve XX. Yargılama v veya Son Hüküm karşılığında ateş değil Pluto’nun getirilmiş olması söz konusudur. 1-’den 10 sayılı kartlar astrolojik dekanlara da tekabül ederler. Yine Tarot metotlarında da anlaşıldığı üzre bu metotlardan “ Bir Yıl Sonra, Astrolojik Evler Metodu, Güneş sistemi metotlarında da ”astrolojik semboller bariz olarak görünür.

Felsefi anlamda tüm ortak noktaların aynı olmasına karşın tarot’un pratikte astrolojiyle bağdaşmayan tek bir yönü vardır. Sezgi…. Tarot’da sezginin yeri çok büyüktür. Hakiki tarotçu belirli bir zaman sonra kartların içerdiği kehanet manalarını aşabilir. Örneğin; 0 numaralı Deli kartının kehanet anlamı kişinin hayati önem taşıyan bir konuda seçim yapmak zorunda kalacağı ve bu konuda bütün gücünü kullanması gerektiğidir. Ancak usta bir tarotçu sezgilerine dayanarak bunu pekâlâ “ umulmadık bir zamanda ve ani bir karar vererek olağanüstü bir sürprizle karşılaşacaksınız. Bu da sizin için çok hayırlı olacak….” Şeklinde yorumlayabilir.

Ancak astrolojide böyle bir şans yoktur. Astroloji sezgiler ilmi değildir. Onun kendine göre yıllardan beri birikmiş istatistiksel yöntemleri, kitabi bilgileri vardır. Örneğin kısıtlamaları ifade eden planet Satürn’ün evlilik ve ortaklık evi denen yedinci evdeki, hele, hele kötü açılar almış konumundaki birine her astroloğun “ siz 28,5 yaşınızdan önce evlenemezsiniz demesi gerekir. Bu astrolojik gerçeğe rağmen astrolog “ astroloji böyle diyor ama… sezgilerim sizin 22 yaşınızda evleneceğini söylüyor ” gibi bir şey diyemez. İşin en enteresan yönlerinden biri ise genellikle astroloğun yaptığı gelecek tahmini ile tarotçunun söylediklerinin çok benzemesidir.

Tarot kartları ile astroloji bağlantısının son şekli aşağıdaki gibidir:
astroloji-ve-tarot-tablosu

astroloji-ve-tarot-tablosu

Gufran Erkılıç

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!