ASTRO DİYET

Zodyak’taki her burcun kendine has mineral ve vitaminlere gereksinimi vardır. Besinler vücudumuzun sadece yakacağı olmakla kalmayıp, aynı zamanda içimizdeki dışı ve dışımızdaki içe ilişkin tüm isteklerimizi sergiler. Son günlerde bir miktar kalsiyum içeren besin aldığınız veya bir parça kahverengi pirinç ve tavuk kızartması yediğiniz zaman kendinizi gerçekten daha iyi hissetmiş olabilirsiniz. Bu şaşırtıcı tutkulara hiç de hayret etmemek gerekiyor. Bazı yiyeceklerin diğerlerinden daha çok arzulanması sizin vücudunuzun kendini anlatma şeklidir; ‘Hey, bu besine ihtiyacım var! Benim için ye lütfen!’
Aşağıda açıklayacaklarımızla, burcunuza ve size uygun beslenme şeklini uygulamaya çalışın. Bu beslenme programı sizin daha ince ve tamamen hoşnut olmanızı sağlayacak. İyi ve uygun bir beslenme, mutlu yemekler, mutlu bir vücut, sizin için mutluluk ve memnuniyet demektir.

KOÇ

Sizin hareketli ve aktif yaşam tarzınızı sürdürmeniz için iyi bir sağlık ve yüksek enerjiye gereksinimiz vardır. Doğru beslenme: Kendinizi kontrollü, planlı, organize edilmiş ve ne yiyeceğini belirlemiş biri olarak oburluktan doğru hedefe doğru bütünüyle değiştirin. Her gün belirli saatlerde yemelisiniz.
Dikkat! Tuz ve alkollü içecekler sizin için birer zehirdir! Çok fazla tuz kemik ve atardamarlarına zarar verir. İçki böbrekleriniz üzerinde derin hasarlar yaratır. Dolaşım sisteminizin çalışmasını aynı düzeyde tutmak ve dengeli akışını sağlamak için, şu “Günde 8 bardak su iç” kuralı gerçekten de siz Koç’lar için çok uygundur.

Günlük koşuşturmacılı yaşantınızda o kadar çok enerji harcarsınız ki, temel hücrelerinizdeki tuz ve potasyum fosfatın tamamı tüketilir ve bunların yeniden bu hücrelere verilmesi gerekir. Potasyum fosfat beyin hücrelerinin yapımında kullanılır, karaciğeri yeniler, ve yeterince alınmadığı durumlarda, sizin kendinizi keyifsiz ve üzgün hissetmenize sebep olur. Domates, patates, soğan, kuru fasulye, mercimek, karnabahar, brüksellahanası, marul, yeşil salata, ıspanak, turp, kahverengi pirinç, zeytin, elma, balkabağı, ceviz gibi bu mineralleri içeren besinler haftalık beslenmenize mutlaka eklenmesi gerekli yiyeceklerdir.
Sizin için gerekli olan tatlı yiyecekleri de unutmayın. Kayısı gibi fazla şeker ve koruyucu içermeyen tatlıları tercih edin ve daima elinizin altında tutun.

BOĞA

Yemek yemeyi bu kadar çok seven başka bir burç var mı acaba? Yemek ve içkinin daima en iyisini seçip daha sonra da ani kilo artışlarıyla dörtnala mücadeleye girişiyorsunuz. Ne güzel bir kombinasyon! Karbonhidratlar vücudunuzun kilosunu muhafaza etmenize sebep olur ve sevdiğiniz ağır besinlerin yanında alınmaktan kaçınılmalıdır. Bunlar sizi ağırlaştırır, kendinizi şişkin ve tembel hissetmenize neden olur.

Zaman içinde Boğa’larda sindirim güçlüğü çekmeye problemleri başlayabilir. Düşük nişasta, yağ ve şeker içeren bir diyet, beslenme hayatınızın gerekli bir parçası olmalıdır.
Hücrelerinizdeki tuz ve sodyum sülfat dengesizliği, sizde suyla dolu, tıkanmış, ve normalden daha fazla şişkin olduğunuz hissi yaratır.

Siz, Boğa’lar, hassas boğazınıza oldukça dikkat etmelisiniz. Tiroit fonksiyonlarınızın düzenli işlemesi için, doğal iyot içeren besinlerden, balık ve deniz mahsulleri, yumurta, karaciğer, böbrek, buğday, ıspanak, pancar, taze meyve ve yeşil salata besin listenizde daima yer almalıdır.
Su; su her yerde vardır. Ve sizin kendinizi yine iyi hissetmeniz için bolca suya ihtiyacınız vardır. Örneğin dilimlenmiş bir elma, bundan su ve taze meyve ihtiyacınızı aynı anda karşılayabilirsiniz.

İKİZLER

İşte Zodyak’ın ıvır zıvır atıştırmayı en çok seven burcu! İkizler. Bu tamamıyla sizin hatanız değil elbette. Kendinize bir göz atın, çoğu zaman koşar gibi acelece yemek yemeye eğilimlisiniz, sanki bir şeyleri yakalamak için koşar gibi. Bu kötü alışkanlığınızdan kurtulmanızın anahtarı beyninizi beslenme konusunda programlamaktan geçiyor.

Gün içinde geniş ve ağır bir yiyecek listesiyle dolu üç öğünlük bir yemek, zayıf seçimlerle dolu bir seçime mazeret değildir. Sizin için dört veya beş mini öğün çok daha uygundur; bununla beraber, şiddetli yiyecek isteğinizi bastırmak için önceden ne yemek istiyorsanız onu hazırlayın, pişirin ve servise hazır edin.
İkizler kol, eller, akciğerler ve sinir sistemini temsil ederler. Dinçliğiniz, gücünüz ve yüksek enerjiniz için sinir sisteminiz ve kemiklerinizin sağlıklı besinlere ihtiyacı vardır. Vücudunuz için gerekli madde potasyum klorürdür. Bu madde kanın sulanmasını ve pıhtılaşmayı önler. Akciğerlerin bu maddeye ihtiyacı vardır. Balık kızartması, tereyağı ve köy peyniri, havuç, portakal, greyfurt, şeftali, erik, üzüm suyu, kuru üzüm ve badem beslenme listenizde vazgeçilmez besinler olmalıdır.
Şifalı bitkiler, kafeinsiz çaylar sizi sakin ve huzurlu kılar. Ayrıca sinirlerinizi yatıştırır. Bu nedenle çaydanlığınızı daima hazır tutmanızı öneriyoruz.

YENGEÇ

Bay ve bayan duygusal yemek tüketicileri; sizin için yemek güvence anlamına gelir. Börek ve çörekler, kekler, dondurma ve şekerlemeler sizde güçlenme filizleri yaratır. Fakat bunlar aynı zamanda midenizi de rahatsız etmenize neden olur.

Burcunuz göğsü, mideyi, solunum yollarını temsil eder. Yengeç’ler çokça arzuladığı besinler olan nişastalı yiyeceklerden, şeker, tuz ve baharatlardan uzak durmalıdır. Aksi halde kendini mahveden bir daire içinde dönüp dururlar. Tatlıları, nişastalı ve baharatlı yiyecekleri çok fazla arzulamanız, çoğu zaman sindirim sisteminiz, kilonuz ve cilt güzelliğinizden ağır basar. Vücudunuzun gerekli maddesi kalsiyum florürdür. Bir kalsiyum diyeti; düşük yağ içeren süt, peynir ve yoğurt, kıvırcık, lahana, domates, salata ve marul, bol miktarda taze sebze ve yağsız protein, sizin cilt ve mide sağlığınız açısından iyi olup, kilonuzu daha rahat kontrol altına almanızı sağlar.

Sağlıklı bir beslenme programı ile hızlı bir şekilde incelebilirsiniz. Ama öncelikle fiziksel ve duygusal olarak buna koşullanmanız gereklidir. En önemlisi, farklı ve ilgi çekici bir program seçimiyle, kendinizi güzel yiyeceklerden yoksun kalmamış hisseder ve sızlanmazsınız.

ASLAN

İyi yaşamın kralı, güzel lokantalarda yemek yemek sizin için gözde davranış tarzlarınızdan biridir. Bol yemek ve kaliteli bir şarap, genç ve güçlü bir midede sindirimi bir parça kolaylaştıracaktır ve iyi bir dolaşım sağlayacaktır. Aslan’ın biyolojik saatinin tik takları, orantılı yeme ve üzerindeki fazla yağları atma zamanının geldiğini hatırlatacaktır.

Kral Aslan, güzel vücuduyla övünür ve onun için aşırı derecede dikkat eder. Sağlıklı bir diyet için, muazzam bir disiplin ve azim gösterir. Aslan kalp, atardamarlar, sırt ve belkemiğini temsil eder. Vücudunuz için gerekli madde magnezyum fosfattır. Kan dolaşımınızın düzenli olması için, kalbi zorlayan besinleri azaltmalı ve demirce zengin olanlarını seçmelisiniz; sığır, kuzu ve kümes hayvanları eti, karaciğer, çiğ yumurta sarısı, kereviz, elma, incir, şeftali, limon ve badem sizin için idealdir.
Şimdi sağlığınızı korumak için yemek porsiyonlarınız üzerinde biraz daha yoğunlaşın. Çok değil. Sadece porsiyonlarınızı %50 azaltın. Bir lokma ondan ve bir lokma diğerinden, sonuçta bunların toplamı yüzlerce %50 yapacak ve gerçekten büyük bir miktar oluşturacaktır.

BAŞAK

BaşakEn büyük, akıllı ve çözümsel yemek yiyici. Hayatınızı sürdürürken öğrendiğiniz ve uyguladığınız kuralların aynılarını sağlığınızı kontrol ederken de uygulayın. Yıllık değerlendirme ve tanı testlerine tıbbi muayenelerle devam edin.
Başak’ların kendileri için sağlıklı olan her türlü diyet ve tıbbi tavsiyelere uyma konusunda muazzam bir disiplinleri vardır, ancak çikolata gelene kadar! Başak çikolatayı çok sever, ancak o sizi onun sevdiği kadar sevmez. Çikolata sizde kalp ağrısı yaratır.

Sevgili Başaklar, sizin hassas rejim sisteminizin üstüne gerçekten çok fazla düşmeyin. Yiyeceklerinizi sos ve hamurların altına saklamayın. Burcunuz genel sağlığı, bağırsakları ve karın kısmını yönetir. Sizin için gerekli madde potasyum sülfattır. Bu tuz buğday, çavdar, yağsız sığır ve kuzu eti, peynir, zeytin, portakal, limon, kavun, elma, armutta bulunur. Kavun, elma, armut ve papaya size kısmen cildinizi temizlemek ve saçlarınıza bakım sağlamak için yardımcı olur. Elmanın, çörek gibi tatlandırmak için şeker ve tarçına ihtiyacı olmadığını unutmayın.

TERAZİ

Bu işi çok iyi biliyorsunuz. Ne zaman kilo almaya başladığınızı hissetseniz, tatlı dişlerinize daha fazla göz yummadan onları durdurabiliyorsunuz. Denge içgüdünüz sizi daima dünyanın tersine gitmeye zorlayarak, gerektiği yerde frene basmanızda yardımcı oluyor.
Bol yiyecekler ve şampanya ile uykusuz geçen bir gecenin etkilerini, hassas cildiniz hemen yansıtır. Terazi böbrekleri, sırtın alt kısmını, pankreası ve bazı hormonları temsil eder.genel Sizin için gerekli madde sodyum fosfattır. Sodyum fosfat bezelye, mısır, havuç, ıspanak, buğday, yulaf unu, elma, çilek, badem ve kuru üzümde bulunur. Vücudunuzdaki asit ve alkali miktarlarını dengede tutmak sizin için çok önemlidir. Çok fazla asit içeren besinler böbrekleriniz için zor anlar demektir. Bol miktarda su ile sisteminizi toksinlerden arındırabilirsiniz. Beslenme konusunda da her şeyde olduğu gibi sistemli davranın.

İnce dilimler yaklaşımını deneyin. Yemek istediğinizin tadına bakın, iri parçalar yerine minik dilim ve ufak parçalar halinde. Genel duyarlı bir kararlılık bel ölçünüzü büyük oranda azaltacaktır.
İçinizdeki tipik zarif, güzel ve çekici tarzınızı ön plana akıllıca çıkartın. Unutmayın, aşırıya kaçmayan ve ılımlı olan her şey hayatınıza daha sağlıklı bir yeme alışkanlığı getirir.

AKREP

Neden bu kadar hassas bir yemek yiyen kişisiniz? Eğer yemeğini hoş, tatlı, lezzetli, nefis ve mükemmel isteyen biri varsa, o mutlaka bir Akrep’tir. İster inanın, ister inanmayın, bol, bol yiyip içme konusunda çok titiz olma özelliğinizden dolayı, yemek hassasiyetiniz sizi çok fazla yemek yemeye götürmez.

Yemek yemeyi unutma ve kendinizi alkollü içeceklere fazla kaptırma eğiliminizden dolayı bazı problemlerle sık karşılaşabilirsiniz. Bu sizi gerçekten mutsuz, bezmiş ve ilgisiz yapar. Zodyak’taki tüm burçların içinde Akrep alkollü içkilere açısından en dayanıklı olanıdır. Ancak bu özelliğinizin sizi bakışlarınızda zaman, zaman maymun iştahlı duygulara sahip bir biçime sokarak kendini olumsuz yönde gösterdiği de olur. “Hayır, teşekkürler” veya “yeterli ,teşekkürler” demesini bilmeniz gerekiyor.
Aldığınız kalorilerin en önemli kısmının sabah ve öğleden sonra yakılması gerekmektedir. Akşamları büyük ve ağır yemeklerden kaçının. Burcunuz üretim organlarını temsil eder. vücudunuz için gerekli madde kalsiyum sülfattır. Bu madde olmazsa solunum yolları rahatsızlanabilir. Proteince zengin, tahıllardan yapılmış ekmekler, balık ve deniz ürünleri, yeşil salata, soğan, kırmızı turp, şeker pancarı, taze meyve ve sebzeler içeren bir diyet üzerinde yoğunlaşın. Doğru beslenme içinizdeki gerginlik ve sıkıntıları büyük oranda azaltacaktır.

Vücudunuzun bir aracın yakıt tankının göstergesi gibi olduğunu düşünün; “F” çok dolu olduğunu, “E” ise boş olduğunu gösterir. Siz bu göstergeyi ortalardan aşağı düşürmeyin, ama çok ta doldurmayın. Doğrusu da budur.

YAY

Siz Yay’lar doğuştan şanslısınız. Hedeflerinize belirlemekte ve onlara ulaşmakta çok yeteneklisiniz. Sizin için en güzel gaye, kendi planınızı belirleyip, onu takip etmek olacak. Aklınızda inanmakta olduğunuz her şeye ulaşabilirsiniz.

Siz harika bir iyimserliğe ve pozitif özelliklerinizi yiyecek seçimlerinizde de kullanıp yönetebilecek yeteneklere sahipsiniz. Burcunuz kalçalar, bacak üstleri ve karaciğeri temsil eder. Hücresel tuzunuz sinir sisteminizi güçlendiren, beyin bağı dokunuzu sağlıklı kılan, aynı zamanda uyuşukluğu yüksek düzeyde önleyen silistir. Eksikliği durumunda rahatsızlık ve sıkıntı verir. Silis için en güzel kaynak meyve kabukları ve sebzelerdir. Bolca çiğ sebze, yeşil biber, patates, incir, kuru erik, çilek, elma, armut, ve taneli tahılları yemeniz önerilir.

Hastalıklardan kolayca sıyrılır ve iyi görünümünüze hızlı bir şekilde kavuşursunuz. Bundan sonra da yüzünüzde her zaman ki tebessümünüz oluşur.

OĞLAK

Sizin her şeyi aşırıya kaçan bir şekilde yapma eğiliminiz, yemek seçimlerinizi de gerçekten iyi bir şekilde açıklar. Aşırı çalıştığınız zaman, öğünlerinizi atlatırsınız, çünkü kendinizi çok meşgul hissedersiniz. Fakat vücudunuzun vitamin ve minerallerden oluşan geniş bir besin karışımına ihtiyacı vardır ve öğün atlamak sizde sıkıntı yaratır.

Burcunuz iskeleti, dizleri, dişleri, kulakları ve deriyi temsil eder. Vücudunuzun gerekli maddesi kalsiyum fosfattır. Bu madde lahana, kereviz, yağsız etler, limon, portakal, inek sütü, her türlü peynir, balık, yumurta sarısı, buğday ve incirde bulunur. Daha fazla su içerek ve içerisinde doğal yağ bulunan kayısı, susam ve badem yiyerek kuru ve alerjik eğilimli cildinizi canlandırın. Cildinizi sigara ve sigara dumanından uzak tutarak korumaya çalışın. Cilt bakımınızı içerisinde sarısabır (aloe) içeren nemlendirici kremlerle yapın.

Gerçekten, kendiniz için en son ve gelişmiş ürünleri kullanın. Çantanızın içinden cilt nemlendiricinizi ve sizin için gözde olan hoşlandığınız koku şişesini eksik etmeyin.

KOVA

Sizi taze meyvelerin oldukça iştahlandırması, vücudunuzun bolca C vitamini ihtiyacı olmasındandır. Vücudunuz en iyisini bilir gerçekten de.
Her zaman maceraperest, deneysel bir yemek yiyicisiniz, ve bu kötü de değildir aslında. Bir Kova olmanızdan dolayı genellikle hafif yiyecekleri tercih edersiniz. Ancak bunun için endişe duymanıza gerek yok. Vücudunuzun istekleri doğrultusunda hareket edin. Gün boyunca hafif yiyecekleri tercih edebilmek önemli bir yetenektir, ve sağlıklı seçimler yapmanın da anahtarıdır.
Değişik yemek pişirme yöntemleri sizi cazip gelip ilginizi çekebilir. Makrobiyotik ve vejetaryen besinler, düşük yağ oranına sahip, ilginç seçimlerle uğraşmak sizin yaratıcılığınızı ve merakınızı devam ettirmenizi sağlar.

Burcunuz el ve ayak bilekleriyle baldırları ve dokuları temsil eder. Vücudunuz için gerekli olan madde sofra tuzu olan sodyum klorürdür. Ama bunu sofra tuzundan değil içinde bu madde olan besinlerden almanız lazımdır. Genel tablonuzda hücresel besininiz olan tuz, çok fazla alındığı taktirde zayıf bir kan dolaşımına, gereğinden fazla şişkin bir vücuda ve karaciğer rahatsızlıklarına yol açar. Taze deniz ürünleri, brokoli, şeker pancarı, havuç, turp, balkabağı, ıspanak, elma, şeftali, limon, portakal, greyfurt, nar ve ananas sizin için doğal tuz bakımından ideal besinlerdir.
Evinizi akıllı küçük tuz karıştırıcılarla doldurmaktan vazgeçin. Ayrıca tuz almaya hiç ihtiyacınız yok!

BALIK

Siz Balık’lar ne kadar eğlendiğinize ve zevk aldığınıza bağlı olarak, göz alıcı bir yaşamı seversiniz. Vücudunuzun sağlığı için çok miktarda desteğe ihtiyacınız vardır; fiziksel ve duygusal direncinizin düşmemesi için bol miktarda yemeli ve içmelisiniz.
Diyetinizden kişisel bir avantaj sağlayabilmek ve sağlığınız için öncelikle sevgiye, yüreklendirilmeye, cesaretlendirilmeye ve ailenizin desteğine ihtiyacınız olur. Katı ve değişmez bir çalışma yöntemi size uygun değildir, ancak yüksek proteinli, düşük yağ ve şeker içeren bir diyet uyguladığınız zaman kendinizi çok daha iyi hissedersiniz.

Burcunuz ayaklar ile duyma, işitme, dokunma ve tatmayı temsil eder. Hücresel tuzunuz demirdir. Demir, sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin oluşumu ve oksijenin vücutta baştan sona düzenli dolaşımı için son derece gerekli ve önemlidir. Eksikliği anemi ve düşük tansiyona sebep olur. Diyetlerinizde zengin demir içeren karaciğer, yağsız sığır eti, kuzu eti, yumurta sarısı, beyin, midye, ıspanak, soğan, arpa, marul, buğday ekmeği, kuru fasulye, elma, üzüm, limon, portakal, şeftali, hurma, kuru erik ve üzüm yer almalıdır. Maydanoz da bu listeye eklenebilir.
Derin bir şekilde düşündüğünüzde yiyeceklerin çoğu bizimle dost değildir. Üzüntülü hissettiğiniz günün sonunda kendi kendinize şunu sorun; bu belirsiz ve bulanık yol benim kendimi daha iyi hissetmeme gerçekten yardımcı olabilir mi? Cevaplarınız “kesin” yerine “hakikaten” şeklinde olduğunda bir ilerleme sürecinde olduğunuzu bileceksiniz.

Gufran Erkılıç

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!