AY MENZİLLERİ: (DURAKLARI)

am

Öncü burçların 0.13.26.  –  değişken burçların 4.17 –  sabit burçların da 9. ve 21. derecelerinin kesit noktalarına Ay menzilleri (durakları) adı verilmiştir. Arap astrolojisinde ayın 28 durağı vardır. Bunların bulunduğu burçlar, dereceler ve yapılması gerekenler aşağıda görüldüğü gibidir:

1) ŞARTEYN: Bu durak koç burcunun 25. derecesi ile boğa burcunun 8. derecesi arasındadır. Ay’ın içinde bulunduğu bu duraktaki dönem olumsuz kabul edilir ve bu dönemde yeni bir işe başlamak tavsiye edilmez. Mecbur kalmadıkça hiçbir iş yapılmasının tavsiye edilmediği bir süreçtir.

2) BUTEYN: Bu durak boğa burcunun 8. derecesi ile boğa burcunun 21. derecesi arasındadır. Ay’ın içinde bulunduğu bu duraktaki dönemde  erkeklerin bir kadınla tanışması olumlu bir ilişkinin müjdecisi sayılmıştır. Ayrıca bu dönem özellikle kadınlara yönelik  yapılacak majikal çalışmalar için uygun bir zaman sayılır.

3) SÜREYYA: Bu durak boğa burcunun 21. derecesi ile ikizler burçunun 3. derecesi arasındadır. Ay’ın içinde bulunduğu bu duraktaki dönemde  evlenme gibi konular, işlerin gelişmesi, ticari kazanç sağlama açısından olumlu bir dönem olarak kabul edilen bir zamandır.

4) DÜBRAN: Bu durak ikizler burcunun 3. derecesi ile 16. derecesi arasındadır. Bu duraktaki dönem pek olumlu kabul edilmeyen ve fazla konuşmamanın, sırları korumanın tavsiye edildiği bir süreçtir. Bu zaman dilimi bazı toprak ve mülk işlerini çözümlemek için olumlu olarak nitelendirilmiştir.

5) HAK’A: Bu durak ikizler burcunun 16. derecesi ile 29. derecesi arasındadır. Ay’ın içinde bulunduğu bu süreç olumsuz olarak kabul edilen bir dönemdir. Sağlığa özellikle gıdalara dikkat edilmesi tavsiye edilir ve bu dönemde yapılan evliliklerin pek uzun sürmeyeceğinin belirtildiği bir dönem olarak belirtilir.

6) HENA: Bu durak ikizler burcunun 29. derecesi ile yengeç burcunun 12. derecesi arasındadır. Ay’ın içinde bulunduğu bu dönem hemen her konuda olumlu bir dönem olarak kabul edilen bir süreçtir. Eskilerce evlilik, nişan, başkalarından istekte bulunmak, mal almak, yeni dostluklar ve sağlıkla ilgili çalışmalara başlamak için uygun bir zaman olduğu ifade edilir.

7) ZİRA: Bu durak yengeç burcunun 12. derecesi ile 25. derecisi arasındadır. Ay’ın içinde bulunduğu bu durum eğitim, konuşma ve toplantılarda başarılı olmak için uygun bir dönem olarak kabul edilmiştir. Ayrıca  yeni bir mülk almak için de uygun bir zaman olarak tavsiye edilir.

8) NESRE: Bu durak yengeç burcunun 25. derecesi ile aslan burcunun 8. derecesi arasındadır. Ay’ın içinde bulunduğu bu dönem iş kurmak, evlenmek, yeni bir şey satın almak olumsuz sayıldığından pek tavsiye edilen bir süreç değildir.

9) TARFA: Bu durak Aslan burcunun 8. derecesi ile 21. derecesi arasındadır. Olumlu kabul edilen bir dönem değildir. Bu süreç içinde özellikle dostluklara dikkat edilmesinin gerekli olduğu tavsiye edilir.

10) CEPHE: Bu durak Aslan burcunun 21. derecesi ile başak burcunun 3. derecesi arasındadır. Bu dönem olumlu kabul edildiği için yeni başlanacak işlerde başarılı olunacağı söylenmiştir.

11) ZEBRA: Bu durak başak burcunun 3. derecesi ile 16. derecesi arasındadır.  Çok olumlu olarak kabul edilen bir dönemdir. Herhangi bir şeye başlamak için uygun zaman olarak tavsiye edilmiştir.

12) SURFA: Bu durak başak burcunun 16. derecesi ile 29. derecesi arasındadır. Ay bu durakta iken olumsuz etkiler yaydığı kabul edilmiştir.

13) AVA: Bu durak başak burcunun 29. derecesi ile terazi burcunun 12. derecesi arasındadır. Aşk için uygun, fakat resmi işlemler için uygun olmadığı kabul edilen bir dönemdir.

14) SEMMAK: Bu durak terazi burcunun 12. derecesi ile 25. derecesi arasındadır. Bu dönemde insanlara güvenmemek ve yeni işlere başlamamanın daha hayırlı olduğu söylenir. Riskli işlerden kaçınmalı  ve para kayıplarına karşı tedbirli olunmalıdır.

 15) GUFUR: Bu durak terazi burcunun 25. derecesi ile akrep burcunun 8. derecesi arasındadır. Bu durak Semmak‘ın aksine her türlü iş için hayırlı kabul edilen bir süreçtir.

16) ZİBANA: Bu durak akrep burcunun 8. derecesi ile 21. derecesi arasındadır. Bu dönem başarılı olmak ve mutluluk için uygun bir dönem olarak kabul ediliyordu.

17) İKLİL: Bu durak akrep burcunun 21. derecesi ile yay burcunun 3. derecesi arasındadır. Pek çok konuda talihsizlikler getiren bir dönem olarak kabul edilirdi.

18) KALP: Bu durak Yay burcunun 3. derecesi ile 16. derecesi arasındadır. Hem olumlu hem olumsuz bir dönem olarak görülmüştür.

19) ŞEVLE: Bu durak yay burcunun 16. derecesi ile 29. derecesi arasındadır. Zor işlerin başarılması için tavsiye edilir. Ancak buna rağmen olumsuz etkilerinin de olduğu kabul edilen bir dönemdir.

20) NEAİM: Bu durak Yay burcunun 29. derecesi ile oğlak burcunun 12. derecesi arasındadır. Her bakımdan olumlu bir dönem sayılır.

21) BELDE: Bu durak oğlak burcunun 12. derecesi ile 25. derecesi arasındadır. Ay bu durakta iken her türlü alım satım işleri için ve ilişkiler açısından olumsuz olduğu kabul edilmiştir.

22) SAADÜZZABİH: Bu durak oğlak burcunun 25. derecesi ile kova burcunun 8. derecesi arasındadır. Bu durağın ay tarafından  tetiklendiği zamanlarda olumsuz etkiler yaydığı kabul edilmiştir.

23) SAUDBELA: Bu durak kova burcunun 8. derecesi ile 21. derecesi arasındadır. Hem hayırlı hem de olumsuz olarak görülmüş ve bu süreç içinde insanlara güvenmek tavsiye edilmemiştir.

24) SAADÜSSUD: Bu durak kova burcunun 21. derecesi ile balık burcunun 3. derecesi arasındadır. Her konuda olumlu etkilerinin olduğu düşünülen bir dönemdir.

25) SAADÜLAHBİYYE: Bu durak balık burcunun 3. derecesi ile 16. derecesi arasındadır. Ay bu durakta iken her işte başarısızlığa uğranılacağı düşünüldüğünden dönem içinde yeni bir şeylere başlamak tavsiye edilmemiştir.

26) FERÜLMUKADDEM: Bu durak balık burcunun 16. derecesi ile 29. derecesi arasındadır. Özellikle ilişkiler açısından olumlu sayılın bir dönemdir. Ayrıca başkalarından destek görmek ve başlanılan işlerde başarılı olmak için olumlu bir dönem olarak tavsiye edilmiştir.

27) FERÜLMÜAHHİR: Bu durak balık burcunun 29. derecesi ile koç burcunun 12. derecesi arasındadır. Bu durağın olumsuz enerjiler  yayan bir etkiye sahip olduğu  anlatılmıştır.

28) ERREŞA: Bu durak koç burcunun 12. derecesi ile 25. derecesi arasındadır. Ay bu durağı tetiklediği zaman her türlü iş için olumlu etkiler yayacağı kabul edilmiştir.

Gufran Erkılıç

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!