YANLIŞ VE EKSİK BİLGİLERLE DOLU BİR YAZI

“Sevgili Gufran hocam”….Diye bana mail gönderen ve doğrumu bunlar hocam? “Sen konunun en eskilerindensin” diye yazan tüm arkadaşların adlarını vermeyeceğim. Polemiklere sebep olmaktansa, bu konuda kendi bildiklerimi yazmayı tercih ediyorum.

Birde üstelik kirli bilgiler faciasının reklamını yapmamak amacıyla bahsettiğiniz sitenin adını vermeyeceğim. Bahsettiğiniz siteye baktım ve yazılanları okudum. Ne mi yaptım? Tabii ki yerlere yattım gülmekten. Bu konunun en eskilerinden biri olarak ben bile “Türk Astroloji sinin Tarihçesini yazmayı, acaba bir hatam olur mu diye düşünüp kaleme almazken bu sitede okuduklarım beni sadece güldürdü. Tamamen bilgi eksikliği ve astroloji tarihi cahilliği. Astrologların kuşakları güya kategorize edilmiş ama yazılanlar birkaç kişi hariç, yanlış ve tabii süper de eksik.

Burada hepsini uzun uzun anlatacak değilim, çünkü bu konuda zaten bir yazı dizisi hazırlıyorum geçmişten bugünümüze gelen Türk astrologları hakkında. Ancak hemen bilinen ilk kuşak astrologlarını size alfabetik olarak sıralayayım:

Barış İlhan

Bülent Kısa

Deanna Erkut

Değer Çelik

Erkan Şimşek

Faik Aksu

Gufran Erkılıç

Gülten Suveren

Hakan Kırkoğlu

Haluk Akçam

Hülya Koçak

Metin Kiraz

Nazım Güven

Nezihe Rona Singil

Ozan Güner

Serap Amal

Yasemin Boran

Yücel Sügen

Kendim tabii ki hariç, yukarıda adını verdiğim tüm astrolog arkadaşları tanır ve takdir ederim.

Hemen şunu ilave edeyim: Bütün bu astrologların arasında zaten eğitimi de Astro-fizik olan Haluk Akçam’ın çok özel bir yeri vardır ve henüz onun ayarında bir astrolog da Türkiye’de halen yoktur.

Bu bahsettiğiniz sitenin yazdıklarına gelince, hemen düzelteyim. Ahmet Hulusi beyin astroloji bilgisi iyidir ama hiçbir zaman resmi olarak astrologluk yapmamıştır.

Ata Nirun’a gelince: Onun ise yüzeysel astroloji bilgisi dışında hiç bir astrologluk deneyimi ve astrolojik tecrübesi yoktur. Ömrü hayatında tek harita bile çizip yorumlamış değildir. Yazılarına kimin danışmanlık yaptığını, günlük astroloji sütunlarını kimlere yazdırdığını yakinen bilirim. Ayrıca zaten astrolojiye de inanmaz.

Bu sitede yazıyı kaleme alan kişinin ise birinci kuşak astrologlarla yakından uzaktan alakası yoktur. Zaten yaş itibarıyla da bu astrologlar icraatlarını yaparken o daha sek sek oynuyordu. Kendisi tamamen ikinci kuşak astrologların dandır.

Diğer bir husus da bu yazıda Oğuzhan Ceyhan’ın üçüncü derece astrologlara yerleştirilmiş olarak takdimidir ki tek kelimeyle komik. Ceyhan ikinci kuşak astrologlarının Ayda Ersan, Zeynep Süzmen Şen gibi en eskilerinden biridir.

Tabii birde yazının içinde hakaretamiz kelimeler geçiyor. Bunlara cevap vermeye zaten tenezzül etmiyorum. Astroloji alemi bu kişinin seciyesini zaten çok iyi biliyor.

Sanrım bu komik yazıyı okuyup hayretler içinde kalanlara gerçekleri bir nebze anlatabildim.

GUFRAN ERKILIÇ

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!