Astroloji Programlarında merak edilenler

astpro

 

Uzun zamandır hemen hemen hiç sorulmayan ama hep merak edilen bur soru bugünlerde gündeme geldi. Soru şu: “SOLAR FIRE” mı? Yoksa “JANUS” mu iyi?

Güzel bir soru! Çünkü bu güne kadar birçok programa Türkçe yorumlar yazdığım için sanırım konuyu iyi biliyorum. Hangisi neyi yapar? Neyi yapamaz?  Ezberledik artık. Büyük bir astrolog kitlesi ülkemizde “SOLARN FIRE” kullanıyor. Peki neden? Programın fiyatından veya bulunup bulunmamasından desem, o da olmaz. Çünkü her ikisinin de piyasada kırığı var. Bence Solar’ın tanıtımı ve reklamasyonu iyi ve hemen hemen her profesyonel astrolog öğrencilerine bunu tavsiye ediyor. Ben buna katılıyor muyum? Maalesef hayır. Çünkü bence bu programın kullanışı hiç de kolay değil. Yılların deneyimine dayanarak şunu söyleyeyim ki, Janus’u kullanmak Solar’ı kullanmaktan çok daha kolay. Solar lüzumsuz detaylara sahip bir program. Ve düşünün ! Bunu kullanmak için bile eğitim verenler var. Ayrıca Janus’un içindeki birçok özellik Solar’da yok. Şimdi bunları bir gözden geçirelim:

PROGRAMLARDAKİ BOŞ HANELER VE BUNLARI DOLDURMA

JANUS’TA

Fazladan şunlar vardır. Bilginiz varsa karşılıklarını girebilirsiniz.

Vertex, East Point, Co-Ascendant, Polar Ascendant

Chiron, Ceres, Pallas, Juno, Vesta

Vulcan, Cupido, Hades, Zeus, Kronos, Apollon, Admetos, Vulkanus, Poseidon, Transpluto

Part of Fortune, Bary Centre, Galactic Centre

Black Moon, Priapus, Black Sun, Diamond, Vernal Point.

SOLAR FİRE’DA

Chiron, Ceres, Pallas, Juno, Vesta

Vulcan, Cupido, Hades, Zeus, Kronos, Apollon, Admetos, Vulkanus, Poseidon, Transpluto

Part of Fortune ve Black Moon haricinde görüntü olarak birçok teferruat vardır ancak sadece bu ikisine girebilirsiniz. Diğerlerinin hanelerine bilgi yazamazsınız.

Şimdi geçelim en önemli kısımlara:

Örneğin Solar Fire’ın natal programında filanca evin yöneticisi filanca evde…. Gibi bir sütun yok. Ne fark eder? Şunu fark eder: Türkiye’de temel astroloji eğitimi maalesef ev ağırlıklı verildiğindin çok şey farkadır. Çünkü öğrenci bu “ Filancae evin yöneticisi, filanca ede”ye çok önem veriyor. Bu da Janus’ta var bir tek (En mükemmel ve karmaşık olan Kepler’de bile yok)

Yine progresyonlara gelecek olursak. Bunlar her ikisinde de olmakla beraber Solar’da Dirictionları yazacağınız müstakil bir yer yok. Bunları normal progresyonlar bölümüne yazabiliyorsunuz. Halbu ki Dirctionlar Janus’ta ayrı bir program olarak verildiğinden bunun dosyasına yazılabiliyor.

Astromap(coğrafi astroloji) ise Solar’da çok yetersizken, Janus’ta çok daha belirgin. Örneğin Solar’da planetlerinsadece kavuşum ve karşıtlarına yer verilmiş. Oysa Janus’ta planetlerin diğer açıları da var. Üstüne üstlük konu hakkında bilgi sahibiyseniz diğer açılar içinhde hane ilave edip bilgi yazabiliyorsunuz. Mesela bu dosyaya Uranyen planetleri de koyabilirsiniz.

Ayrıca Solar’da mitpoint(ortak noktalar) programı sadece bir tane iken Janus’ta bu 5 ayrı program olarak var. Bu konuda Janus Solar’ı çık fena haşlıyor. Midpointslere fazlaca yer verdiği için de daha modern bir program.

Her ikisi de sıkı rekabet hali içindeler. Ama dediğim gibi Türkiye’de Solar Fire başka götürüyor işi. Janus maalesef fazla tanınmıyor. Oysa tanınması lazım. Özellikle de ortak noktalar ve coğrafi astroloji meraklıları için birebir

Peki, ya diğerleri? İsterseniz hiç bahsetmeyeyim. Örneğin bir Kepler. Kullanması çok zor. Hele hele Türkçe yorum girilmesi zordan da öte.

Benim için fark etmiyor. Tüm programları Türkçe yorum yazdığım için, kim ne isterse onu veriyorum. Ancak JANUS’a ilgi duyanlar gufraner@mail.com adresimden bana başvurabilirler.

Gufran Erkılıç

 

Bir cevap yazın

error: Content is protected !!